czwartek, 23 maja 2013

5 urodziny Termy Bukovina

W tym roku bukowiański kompleks basenów termalnych obchodzić będzie swoje 5 urodziny. Właśnie rozpoczęło się wielkie świętowanie, w ramach którego co piąta osoba, która odwiedzi Termę Bukovina do końca czerwca otrzyma bilet za symboliczne 5 złotych.

Terma Bukovina obchodzić będzie 5-lecie swojego istnienia w grudniu, jednak już teraz w Bukowinie Tatrzańskiej na gości czekają pierwsze atrakcje związane z urodzinowym świętowaniem. Od piątku (24 maja) do końca czerwca co piąta osoba będzie mogła korzystać z basenów termalnych przez 2,5 godziny za jedyne 5 zł.

Obecna promocja to pierwsza z miłych niespodzianek, jakie przygotowaliśmy dla gości Termy z okazji jej piątych urodzin – mówi Piotr Kuchta, Prezes Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego, właściciela kompleksu BUKOVINA Terma Hotel Spa. – Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco będziemy informować o kolejnych atrakcjach – dodaje Kuchta.
 

Informacje o szczegółach akcji znajdują się na stronie www.termabukowina.pl. Promocje urodzinowe nie łączą się z innymi promocjami w Termie Bukovina.

- - - - - - - - -

Terma Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej to największy w Polsce kompleks basenów termalnych. W jej skład wchodzi 20 basenów (zewnętrznych i wewnętrznych) rozciągających się na terenie 4 ha, otoczonych lasami i górskimi szczytami. Temperatura wody termalnej w basenach wynosi 30-38°C i umożliwia kąpiele przez cały rok.  Z myślą o najmłodszych powstały tu specjalne zjeżdżalnie oraz pływalnie. Na terenie Termy Bukovina można korzystać z  8 rodzajów saun – w tym rzymskiej, kwiatowej, góralskiej, na podczerwień, a także niespotykanej w Polsce sauny śródziemnomorskiej. Bukowiańska woda termalna jest krystalicznie czysta, a dzięki niespotykanemu nigdzie indziej składowi mikroelementów i pierwiastków pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.


***
Kontakt dla mediów:
Krzysztof Kramarz
Dyrektor Marketingu i PR
BUKOVINA Terma Hotel Spa
gsm. 667 666 998
tel. 018 2025400
krzysztof.kramarz@bukovina.pl

sobota, 11 maja 2013

Ruszył „Redyk Karpacki 2013”


W sobotę 11 maja, z Rotbav w okolicach Braszowa z rumuńskiej Transylwanii wyruszyli w międzynarodową wędrówkę bacowie z krajów karpackich. Patronat Honorowy nad wydarzeniem na terenie Rumunii objął Ambasador RP w Rumunii – Marek Szczygieł. W wydarzeniu uczestniczyła liczna delegacja górali i samorządowców z Polski – m.in. Przewodniczący Komisji Gospodarki Sejmiku Województwa Małopolskiego – Grzegorz Biedroń, Starosta Tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski, Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego – Edward Tybor, partnerzy Redyku Karpackiego z Podkarpacia – „Beskid Zielony”, ze Starego Sącza, z Podhala, z Małopolskiej Organizacji Turystycznej, jak również przedstawiciele Górali Śląskich i Żywieckich Związku Podhalan w Polsce. Byli też i Słowacy – m.in. Michał Smetanka oraz prezes Josef Straka z owczarzami z Czech. Rumuńskie władze samorządowe z okręgu Fieldoara oraz liczne media z Austrii, Czech, Polski, Węgier i Rumunii wsparły projekt. Tak więc na hali w Rotbav spotkali się bacowie, samorządowcy i przedstawiciele władz państwowych, media oraz ludzie, którym bliskie są Karpaty i kultura pasterska, by przy grze trombit, słowackich fujarek sałaszniczych, ludowej rumuńskiej muzyki uroczyście poświęcić owce i rozpocząć wędrówkę. Bacowie: Piotr Kohut z Koniakowa (Polska), Cristian Suciu (Rumunia) i Vasile Hordilă (Rumunia) pożegnali się ze swoimi rodzinami i wyruszyli w drogę, którą kiedyś pokonywali ich przodkowie. Przejdą oni wraz ze swoimi owcami historycznym szlakiem wędrówek wołoskich, łukiem Karpat, od Rumunii, przez Ukrainę, Polskę i Czechy. Trasę liczącą ok. 1200 km, chcą pokonać do 14 września 2013 r. W czasie wędrówki będą do nich dołączać bacowie (z Rumunii, Ukrainy, Czech, Słowacji i Polski) by ich prowadzić i towarzyszyć im na swoich ojcowiznach, na terenach gdzie prowadzą swoje wypasy owiec.

Redyk będzie prowadzony w  ponadnarodowej, archaicznej formie, owce powędrują w naturalnym, dziennym rytmie wypasu, pod nadzorem weterynaryjnym, przy zachowaniu wymaganego bezpieczeństwa. Na trasie wędrówki będą się odbywały festiwale i lokalne imprezy prezentujące  tradycje  pasterskie, występy kapel oraz zespołów regionalnych, pokazy sztuki ludowej i rękodzieła, prezentacja kuchni regionalnej, prezentacje tradycyjnych produktów  regionalnych. Jak dodaje Starosta Tatrzański - Andrzej Gąsienica Makowski, Redyk Karpacki jest pierwszą próbą zorganizowania imprezy przez wszystkie kraje karpackie i jest to inicjatywa „oddolna” wynikająca z potrzeby serca ludzi, którzy żyją i tworzą w Karpatach. Projekt nie jest finansowany z żadnych środków państwowych ani unijnych. Jest realizowany na bazie porozumienia ponad 300 partnerów lokalnych na trasie Redyku (samorządów powiatowych, gminnych, organizacji pozarządowych, mediów, a przede wszystkim pasterzy, którzy mimo różnic językowych potrafili się porozumieć na bazie języka pasterskiego, wspólnego dla wszystkich narodowości zamieszkujących Karpaty). Są już też planowane kolejne takie wydarzenia, np. pomysł zorganizowania zimą karpackiego cyklu konkursów skoków narciarskich. Projekt ten zaakceptowała Światowa Federacja Narciarska i pierwsze zawody powinny się odbyć już tej zimy.

Dzień wcześniej, 10 maja, w Bukareszcie spotkali się politycy, przedstawiciele Konwencji Karpackiej oraz samorządowcy, organizacje pozarządowe i pasterze, aby porozmawiać o współpracy krajów karpackich oraz o szansach związanych z perspektywą finansową funduszy unijnych na lata 2014-2020.  W ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej – Ambasada RP w Bukareszcie zorganizowała Konferencję Karpacką w siedzibie Parlamentu Rumunii. Mamy nadzieję, że temat zrównoważonego rozwoju Karpat będzie kontynuowany i wdrażany w codziennym życiu na szczeblu międzynarodowym, europejskim, państwowym, samorządowym, a przede wszystkim lokalnym, by ludzie żyjący w Karpatach mieli świadomość swojej wartości i wpływu na przyrodę i ekonomię życia w górach.