środa, 3 grudnia 2014

One kochały pisarzy

Cztery kobiety różni niemal wszystko – czas i miejsce urodzenia, status społeczny i osobowość. Łączy – życiowa rola: żony wielkiego pisarza grana z poświęceniem przez lata. Anna Iwaszkiewiczowa, Zofia Tołstojowa, Maria Kasprowiczowa, Nadieżda Mandelsztam to bohaterki nowej książki Radosława Romaniuka „One. Kobiety, które kochały pisarzy”. 

Spędziły życie w cieniu sławnych mężczyzn, dbając o dom, rodząc dzieci, zamykając drzwi gabinetów, by mężowie mgli w spokoju tworzyć. Ale były kimś więcej niż opiekunkami i strażniczkami rodzinnego ogniska. To indywidualistki, silne osobowości godne swoich znanych partnerów. Kiedy trzeba czułe, kochające, wierne, poświęcające się dla rodziny. Kiedy indziej – bezkompromisowe, niezłomne, walczące o siebie i własną niezależność.

Zofia urodziła Tołstojowi trzynaścioro dzieci, prowadziła dom, zarządzała gospodarstwem, a nocami przepisywała jego rękopisy. Była żoną, kochanką, gospodynią, agentką i osobistą sekretarz męża. To dzięki niej światło dzienne ujrzała m.in. Wojna i pokój. Zofia ośmiokrotnie przepisała całość nanosząc niekończące się poprawki męża. Anna Iwaszkiewicz była pierwszym krytykiem twórczości Jarosława, z nikim innym autor nie dyskutował tak żarliwie. Piękna Marusia Kasprowiczowa została panią Harendy, przemieniła zakopiański dom w tętniące życiem centrum artystyczne. Kultywowała pamięć o mężu dzielnie stawiając czoła krytykom. Nadieżda Mandelsztam przez związek z aresztowanym Osipem stała się wrogiem Rosji radzieckiej. By ocalić poezje męża uczyła się ich na pamięć i codziennie rytualnie powtarzała. Po latach spisała je i wydała na Zachodzie.

Żony pisarzy przepisywały ich rękopisy, porządkowały archiwa, dbały o komfort skupionych na pisaniu mężów. Wszystkie szybko przekonały się, że dzielenie życia z wielkim artystą to nie tylko dar, ale  także gigantyczne wyzwanie. Zapisem ich codziennych zmagań są dzienniki, wspomnienia oraz listy. Ten pasjonujący zbiór osobistych zapisków stał się kanwą książki Radosława Romaniuka „One. Kobiety, które kochały pisarzy”. Powstała opowieść o czterech silnych kobietach, które bardziej niż siebie kochały swoich mężów.

O AUTORZE: Radosław Romaniuk (ur. 1975) – literaturoznawca, edytor, znawca życia i twórczości Lwa Tołstoja oraz Jarosława Iwaszkiewicza. Autor książki Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza (t. 1, 2012) oraz tomu szkiców poświęconych myśli filozoficzno-religijnej Lwa Tołstoja Dramat religijny Tołstoja (2004). Opracował sześć tomów dzienników, listów i esejów Iwaszkiewicza, Jeleńskiego, Mycielskiego i Miłosza. Jest krytykiem literackim, uczy języka polskiego. Mieszka w Warszawie i wsi Orzeszkowo na Białostocczyźnie.



  Radosław Romaniuk
  Wilk&Król Oficyna Wydawnicza
  Format: 170 x 220 mm, oprawa twarda,
  Stron: 304
  ISBN: 987-83-935837-6-8
  Premiera: 01.12 2014
  Cena: 44 zł











WILK&KRÓL OFICYNA WYDAWNICZA
WYDAJEMY, CO NAM SIĘ PODOBA!
Wydawnictwo Wilk & Król Oficyna Wydawnicza istnieje od 2012 roku. Oficyna założona przez Annę Król i Paulinę Wilk powstała z przekonania, że im więcej jest na świecie pięknych książek, tym dla świata lepiej. Pierwsze wydane przez debiutujące wydawnictwo książki adresowane były do najmłodszych odbiorców. Jesienią 2012 Paulina i Ania wspólnie wymyśliły postać misia Kazimierza, rezolutnego misia-gaduły spragnionego przygód, i postanowiły dać mu literackie życie. Wydawnictwo debiutowało książką “Przygody misia Kazimierza”, wkrótce światło dzienne ujrzały kolejne tytuły dla najmłodszych “Lato misia Kazimierza” i “Podróże misia Kazimierza”. W 2014 roku wydawnictwo opublikowało pierwsze książki dla dorosłych. “Zaczęłyśmy od początku, czyli bajek dla dzieci i niezupełnie dorosłych, ponieważ pokochałyśmy czytanie jako małe dziewczynki i do dziś książki przynoszą nam dziecięcy zachwyt. Pozwalają zaklinać rzeczywistość lub choć na chwilę tworzyć nową. We współczesnych opowieściach szukamy wczorajszego czaru oraz bohaterów, którzy młodnieją z czasem” – mówi Paulina Wilk, pisarka, współzałożycielka wydawnictwa. „Wydajemy historie, które uważamy za wartościowe. I takie, którymi chcemy się dzielić z innymi czytelnikami” – dodaje Anna Król, druga część Wilka i Króla.
 www.wilkikrol.pl

Informacji o książce udziela:
Monika Szwugier
Go Culture, ul. Rakowiecka 1/3/4, Warszawa
informacje@goculture.pl
tel. 22 499 10 10
projekt okładki: Kasia Jasińksa Gra-Fika
rysunki: Alicja Rose / www.alicjarose.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz